Perspektywy
Dodane przez Magdalena dnia Marzec 06 2011 10:41:06
To, jak odczuwamy świat i nas samych zależy tylko i wyłącznie od perspektywy, z jakiej spoglądamy. Inaczej widzimy dolinę, będąc w niej, a inaczej – spoglądając na nią z góry, jeszcze inaczej oglądając np. zdjęcia satelitarne.
Tak samo jest z nami. Nauczyliśmy się przyklejać etykietki – osądzać innych na bazie jednego, bądź kilku doświadczeń. A przecież nie ma takiej możliwości, abyśmy byli w stanie ocenić. Oburzamy się, gdy ktoś nas oceni, przyklei nam, niesłuszną według nas, etykietkę. Nie jesteśmy papierowi, nie jesteśmy jedną płaszczyzną. Jesteśmy nieskończonością, bardzo często dla siebie samych – nierozpoznani, bo patrzymy z jednej perspektywy.
Tak samo z dobrem i złem. Nauczyliśmy się dzielić na dobro i zło. A przecież to, co uważamy za dobro, w konsekwencji takim nie musi być i tak samo, to co w danej chwili odczuwamy jako zło, w konsekwencji może być dla nas zbawiennym. Tak jak z węglem – poddany ogromnemu ciśnieniu – staje się w końcu diamentem.
Życie, to nauka i wspaniała przygoda, a doświadczenia są po to, by stymulować rozwój duchowy. Wystarczy przestać się bać...