perspektywy
Szukaj:
Witamy Cię Gościu na perspektywy. Zarejestruj się lub zaloguj, aby otrzymać pełen dostęp do strony.
...Kto dziś obchodzi imieniny...
trwa inicjalizacja, prosze czekac...Gry online
...Online...
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 157
Najnowszy Użytkownik: Optioi63
...Herb - Łobza...

Magdalena MuchaSymbolika umieszczana na herbach przenosi nas w świat mitów i wierzeń przedchrześcijańskich. W szczególności odnosi się to do rodów starych, od których później herby przejmowały miasta. Do takich herbów należy łobeski wilk. Im bardziej wchodzimy w symbolikę tego znaku, tym bardziej zanurzamy się w świat mitów i wyobrażeń świata, który już dawno przeminął.
Nie jest żadną tajemnicą, że godła herbów w dużej części pochodzą od starszych znaków własnościowych. Znaki te nie były dowolne, oznaczały one moc środka, moc, która miała chronić dane plemię. Można to porównać do dzisiejszego krzyżyka, medaliku, obrazu. Był jeden znak w centrum świata danego plemienia. Tym centrum mogło być wzgórze a na nim święte drzewo, w górze natomiast istniał świat podziemny, którego sięgały korzenie drzewa życia. W tym miejscu właśnie – poprzez materialną oś, jakim było drzewo łączyło się niebo z ziemią – świat bogów i ludzi. Moc takiego środka emanowała na wszystkich mieszkańców. Moc taką też można było zabierać ze sobą na tarczach, chorągwiach, bądź rzeźbiąc na granicach. Każde plemię miało swojego opiekuńczego boga, tak jak teraz kościoły mają swoich patronów.
W znakach własnościowych wynoszonych na tarczach, chorągwiach, rytych na granicach i broni - zamieszkiwała moc środka. Te znaki, to nic innego jak poprzedniki najstarszych szlacheckich herbów. Część z herbów nosi znaki symboliczne, część, to herby mówiące – np. przedstawiające – jak łobeski znak wilka. Herb Łobza przejęty jest od rodu Borków, którzy miasto Łobez założyli. Oni mieli na swoim godle dwa wilki, Łobez – jeden. Dwa wilki to odniesienie do dwóch wilków boga podziemi, Nawii, magii - u Słowian to Weles/Trzygław, ale przecież występuje też w mitologii nordyckiej, bo tak naprawę niewiele różnię się mity od siebie.Później motyw dwóch wilków będzie występował w przedstawieniu św. Mikołaja, szczególnie na wschodzie Polski i Rusi, ale to osobny temat.
Gdy spojrzy się na herb widać wilka biegnącego po wzgórzu – jest więc przedstawiony na świętej górze. Święta góra zresztą przedstawiana jest na większości herbów, pod różnymi znakami. Skoro jest święta góra, to kim/czym jest wilk na niej? Jakie znaczenie dla Słowian miał wilk? Czy takie samo, jak dziś? Bo dziś wilk przedstawiany jest jako zwierzę złe, podstępne, czujemy przed nim niczym nieuzasadniony lęk. Nieuzasadniony – bo przecież wilk należy do zwierząt, które, jak wykazują badania prowadzone na świecie, najmniej zagraża człowiekowi. Nie jest też żadną tajemnicą, że pod postacią zwierząt często przedstawiano poszczególnych bogów, tak jak symbolem Ateny jest sowa, Diany – łania itd. Który słowiański bóg zatem kryje się pod postacią wilka? Który słowiański bóg miał w swojej opiece plemię Wilków? Któremu bogowi nadano totemiczny charakter tego zwierzęcia?

Na herbie przedstawiona jest góra – góra, to ów środek ziemi, świata ludzkiego, który pozostawał w bezpośrednim związku z niebem, światem bóstw. Niebo ma swój środek tu, przechodzi oś dobowego obrotu, czyli w pobliżu Gwiazdy Polarnej, w tym miejscu niebo i ziemia łączą się poprzez oś niebios. Oś nieba jest materialna i wyobrażana jest jako drzewo (drzewo kosmiczne), lub góra - Łysa Góra (czyli świetlista), Jasna Góra lub Szklana Góra. Jasność kosmicznych gór pochodzi stąd, że jako sięgające nieba mają one udział w jego świetlistości.
Mamy na herbie więc axis mundi, kosmiczny środek świata.
Thietmar w odniesieniu do Obodrzyców podaje: "...to bezecne zuchwalstwo wydarzyło się w miesiącu lutym, który poganie czczą przez ofiary oczyszczające oraz stosowane dary zewsząd znoszone i który wywodzi swe miano od podziemnego boga Plutona, zwanego prze nich także Februus..." - chodzi oczywiście o Welesa, któremu oddawano cześć w lutym.
W Słoweni najwyższą górą jest Triglav w Alpach Julijskich. Jeden z wersji mitów o powstaniu świata mówi, że z praoceanu wyłoniła się właśnie jako pierwsza góra Triglav i to ona jest axis mundi. Trzy jej wierzchołki odpowiadają trzem sferom kosmosu - przeniesionym później na drzewo - jawię, Prawię i Nawię. Wsąsiedztwie góry znajduje się miejscowość Stodor. Stodoran, z irańskiego oznacza ciemność, mrok. Dzisiajszy Brandenburg (niegdyś Brenna), to z kolei stolicą zachodniosłowiańskiego plemienia Stodoran, którzy czcili Trzygłowa.
I w Szczecinie przecież były trzy góry; najwyższa - tradycyjnie poświęcona Trzygłowowi - jako kosmicznej górze,byc może nawet awatarowi owej górze Triglav z Alp. Być może znaczenie też miała sama rzeka - jako awatar Mlecznej Drogi.
Trzygłów, jak podaje Jerzy Strzelczyk za Christianem Knauthe miał trzy złote głowy pod jednym kapeluszem. W dłoni trzymał swój atrybut - księżyc.
Zoto - Złoto – to kolor bogactwa, a bogactwa strzegły węże/smok/Żmij w końcu.
Złoty jest tron Welesa w Nawii, posążek znaleziony w Wolinie (czy Wolin nie jest od Welesa?), w Opolu drewniany posążek zwierzęcia miał przednie nogi owinięte złota blachą, złota jest też choroba w razie złamania przysięgi o czym mówi Staroruska „Powieść lat minionych”: „wszystka Ruś" klęła się na Wołosa, mówiąc: "niech będziemy wyzłoceni jak złoto" – miało to nastąpić w razie złamania przysięgi. I nie chodzi tu o bogactwo, a o „zołotuchę” oznaczającą zołzy - gruźlicę gruczołów chłonnych i wtórną gruźlicę skóry.
Złoto mogły też imitować wyroby z brązu.
Niekoniecznie więc symbole solarne, albo złoto symbolizowało bóstwo solarne.
Srebro księżyca - wskazuje na noc, mrok, porę Welesa, "słońce" nocy.

Wilk
„Pierwsza Wzmianka o Łobzie (...) pochodzi z 1271 r. Znajduje się ona w dokumencie klasztoru w Jasienicy. W dokumencie tym jest mowa o rycerzu Wolfie Borku jako o panu na Łobzie (dominus de Lobis). Na ogół twierdzi się, iż w 1270 roku osiedlił się w Łobezie rycerz Wolf Borko. który pochodził z okolic Kołobrzegu(..) „ - to zdanie przytoczone z „Łabuzia” daje wiele informacji – otóż do Łobza przybywa rycerz, który zwie się Wolf Borko – Wolf – po niemiecku znaczy wilk, a Bork – po słowiańsku - również wilk. Fakt iż imię i nazwisko znaczą to samo może świadczyć o tym, iż wówczas już Borkowie nie znali znaczenia słowiańskiego słowa Bork, a znak na tarczy – był już bardzo stary.

Warto pamiętać, że w wierzeniach Słowiańscy bogowie pojawiali się między ludźmi, przybierając postać zwierzęcia. Bóstwa pokazywały się w świecie śmiertelników pod postaciami świętych zwierząt, przede wszystkim wilka, konia, koguta i żmii, ale zwierzęta też służyły bogom.

Weles – pan Nawii – świata umarłych, ale i opiekun bydła, poetów i wieszczy, był opiekunem stad, ale i wilków. Przy nim - dwa wilki.
Wilk, to doskonały patron dla wojowniczego ludu.
W herbie Łobza mamy kolor żółty, być może początkowo był to kolor złoty, dominujący w herbach obok srebra. Złoto i srebro - to metale Welesa.
Korona na głowie wilka i później obroża, to znaki dodane później – zresztą wykluczające się, bo korona (korona, to też symbol słońca i jego promieni), to symbol władzy, a obroża – poddaństwa. Ukazuje więc, że niezależne plemię, dumne, butne i władające musiało w końcu założyć obrożę – symbol poddaństwa księstwu gryfickiemu.

Jeleń
W herbie Borków znajduje się również jeleń, a jeleń jest duchem lasu, ale i pośrednikiem pomiędzy światem żywych i umarłych, co również jest odniesieniem do Welesa, bo przecież Weles - Trzygłów - jest bogiem zaświatów - Nawii.

Początkowo więc na herbie Borków (od których Łobez przejął herb) - na górze - bardo, Axis Mundi biegły dwa wilki Welesa/Trzygława, a łącznikiem pomiędzy światami jest oczywiście jeleń.

W przyapdku korzystania z tekstu proszę o podawanie źródła

Dodane przez Magdalena dnia grudzień 11 2010 22:14:19 0 Komentarzy - 1573 Czytań - Drukuj
...Komentarze...
Brak komentarzy.
...Dodaj komentarz...
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
...Oceny...
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
...Logowanie...
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
...Ostatnie Artykuły...
***
( kruczy sen )
( *** )
***
spotkaliśmy się jutro
...Nawigacja...
Strona Główna
Galeria
Artykuły
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Download
FAQ
Kontakt
Szukaj
Wiersze Bazyliszka
Mapy - więcej w linkach
...Na Forum...
Najnowsze Tematy
Need to share sth wi...
Hi
spodnie jeansowe dla...
meble z drewna litego
ŚWIAT MIKRO W MAKRO ...
Najciekawsze Tematy
S-BOX XXL [703]
Istota zwana koniem [151]
coś tam coś tam o... [134]
Cisza [68]
Tuz za progiem ;) [34]

Nic nie jest skończone wszystko jest nieskończone

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl