perspektywy
Szukaj:
Witamy Cię Gościu na perspektywy. Zarejestruj się lub zaloguj, aby otrzymać pełen dostęp do strony.
...Kto dziś obchodzi imieniny...
trwa inicjalizacja, prosze czekac...Gry online
...Online...
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 22
Najnowszy Użytkownik: Marek
...Dlaczego smok?...
Dlaczego smok?
Gdy kilka lat temu w łobeskim starostwie zastanawiano się nad tym, jaki symbol wybrać dla Nagrody Specjalnej Starosty Łobeskiego, padały różne propozycje. W końcu ktoś powiedział, że smok i wszyscy wybór zaakceptowali. Zapewne nie spodziewano się wówczas, że intuicja podpowiedziała najbardziej trafne rozwiązanie.
Smok, wprawdzie jest stworzeniem mitycznym, ale to właśnie on jest nierozerwalnie związany z tą ziemią.
Ale, aby to wyjaśnić, musimy sięgnąć do dalekiej przeszłości.
My Europejczycy posiadamy mity wywodzące się z jednego źródła. Tak naprawdę mity różnią się od siebie nieznacznie – imionami bogów, czy późniejszymi rozbudowaniami. Ale, gdy spojrzeć głębiej w historię, ogólny zarys jest taki sam, a artefakty są w nas wciąż żywe. Niektórzy doszukują się wpływów jednych kultur od drugich, a przecież, nawet jeśli były, to i tak nie miało to większego znaczenia dla ogólnego oglądu mitów. Dlaczego? Albowiem, jeśli były owe zapożyczenia, to miały one znaczenie wtórne. Wszyscy zaczerpnęliśmy z jednego źródła, rozeszliśmy się po całej Europie, niosąc ze sobą opowieści, nadając nowe określenia bogom, określenia, które w końcu stały się ich imionami, zmieniał się język, sposób życia, ale mity wciąż trwały, jedne ludy rozbudowywały panteon bóstw, dodając do nich swoich bohaterów, inni – może dzielili funkcje jednego boga na kilku. Gdy porównać mity do sumeryjskich opowieści – wszystko staje się jasne.
Istniał trójpodział na trzy światy, u Słowian była to: Nawia, Jawia i Prawia. Centrum świata było Drzewo Życia - w jego korzeniach mieszkał Żmij strzegący drogi do Nawi, ale i skarbów, na czubku drzewa siedział żar-ptak, ognisty kur.
Nasi przodkowie wierzyli w Drzewo Świata, które wyrosło w wodach Praoceanu, graficzny wizerunek tych wierzeń odnajdujemy w herbie Reska. Drzewo to oznacza pępek świata. Innym wyobrażeniem pępka świata była Kosmiczna Góra (bardo), na której rosło Drzewo Życia, w jego korzeniach spoczywał Żmij, będący zarówno strażnikiem podziemnego świata, jak i łącznikiem pomiędzy trzema światami: Nawi (świata podziemnego), Jawi – świata ludzi i Prawi (niebiańskiego świata bogów).
Władcą Nawi był Trzygłów, zapewne, zgodnie ze zwyczajami Słowian, którzy nie wypowiadali imion bogów oraz niektórych zwierząt, (Słowianie jako jedyni nie używali imion bogów i zwierząt w tworzeniu imion własnych) nie jest to imię prawdziwe, a określenie jedynie. Być może prawdziwym imieniem tego boga było: Weles/Wołos.
To jemu Kaszubi, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny (aż do Łaby) oddawali szczególną cześć. Miejsca kultu znajdowały się m.in.: w Szczecinie, czy na górze Chełmskiej k. Koszalina. Również herby z tego terenu nawiązują do czci tego boga – także łobeski herb.
Kim w takim razie był Weles?
Jednym z najważniejszych w panteonie współtwórca świata, antagonista Peruna, władca świata zmarłych, skarbów (tych duchowych też), opiekun bydła (jako oznaki bogactwa u ludów rolniczych) i innych zwierząt, patron magii, mórz, darczyńca, itd.
Nasi przodkowie nie dzielili świata na dobry i zły, choć Welesa przedstawiano później jako diabła z widłami (widły z trzema zębami - tyle zostało z trójzębu), władca mórz (Neptun w Gdańsku, doskonale oddaje rolę Welesa u Słowian), jego „dobre” cechy przejął Dziad Mróz i Mikołaj. Zwierzętami Welesa były wilki, kruki i inne ptaki. Jeleń z gałązką pomiędzy porożem (później krzyż) był z kolei łącznikiem pomiędzy światem żywych i umarłych.
Weles miał czarnego konia (w świątyni), który służył tylko do wróżenia (szczególnie przed wyruszeniem na bitwę). Poświęcano mu czarnego byka.
U boku Welesa walczył Żmij z Perunem i żar-ptakiem (ognistym kurem Rarogiem).
Żmija nie można mylić ze smokami – smoki, to złe stworzenia, porywające księżniczki, niszczące ludziom plony itd. Poza tym są zielone, wyglądają jak przejedzone jaszczury – wypisz-wymaluj - smok wawelski. Żmij, to arystokrata. To król węży z koroną rogów na głowie, inaczej nazywany czerwem, można go porównać do chińskiego smoka, z tym, że Żmij miał skrzydła – w końcu był łącznikiem trzech światów. Lubił ludzi – niekoniecznie jeść, walczył ze smokami, dlatego też nazywanie go smokiem, jest niejako obrazą. Ale też strzegł skarbów Welesa – ten, kto go pokonał, otrzymywał upragnione skarby. Jakie? To zależało od tego, kto po te skarby wyruszał: mag – wiedzę magiczną, poeta – wenę, wojownik – waleczność itd.
Smok strzegł wejścia do Nawi, był opiekunem prawdy i nieśmiertelnie panującym nad trzema światami uosabiał mądrość.
Żmij (dziś nazywany smokiem), to mitologiczny stwór pojawiający się we wszystkich kulturach na całej kuli ziemskiej: uskrzydlony wąż (np. Quetzalcoatl w mitologii Majów, identyfikowany tam z Jezusem Chrystusem), łączący w sobie pierwiastki wszystkich żywiołów (łuski – woda, skrzydła – powietrze, ciało – ziemia, ognisty oddech – ogień), w ten sposób stając się piątym - kwintesencją. W Chinach - to symbol Tao, tego, co leży poza wszelkimi pojęciami i przeciwieństwami (Yin i Yang), ale jest siłą najpotężniejszą z nich wszystkich. Smok reprezentuje to, co nieznane oraz energię ukrytą w człowieku i przyrodzie.
Słowo „dragon” pochodzi od greckiego „derkein”, co znaczy „widzieć”.
Zarówno dla Sumerów, jak i dla Celtów oraz wielu innych ludów był on symbolem niezależności i potęgi wodza, władcę nazywano „najwyższym smokiem” (tak też było u wielu innych ludów). Do dziś czerwony smok jest godłem narodowym Walijczyków – patrząc na przedstawienie, chodziło właśnie o tego, którego Słowianie nazywali dla odróżnienia od innych – żmijem.
Dla porównania symbolem używanym przez Germanów – był biały smok. Germanowie najeżdżający Anglię w VI wieku na królewskim sztandarze umieszczali białego smoka, który i dla nich oznaczał najwyższą władzę. Potem angielscy królowie uczynili ze smoka symbol walki i umieszczali go na swych bojowych proporcach. Pod takim znakiem podczas krucjaty walczył słynny Ryszard Lwie Serce.
Smok jest więc zasadą nieograniczonego widzenia: zdolnością widzenia wszystkiego co nas otacza w nowym świetle, widzenia świata takiego, jakim naprawdę jest, bez okrywających go iluzji. Z tego powodu w mitach smok przedstawiany jest jako istota posiadająca ogromną mądrość i moc. Symbolem tych wartości jest zazwyczaj skarb, którego Smok strzeże, czasem jest to perła. Taką symbolikę odnajdziemy w tekstach gnostyckich, w których perła smoka jest symbolem wyższej jaźni. Na fladze Butanu odnajdziemy białego smoka trzymającego cztery perły.
W tradycji jogicznej Smok to Kundalini, moc spoczywająca u podstawy kręgosłupa.
Poszczególne plamiona na tych ziemiach czcząc Welesa, mogły sięgnąć do bogatej symboliki i uznać za patrona swojego ludu jednego z przedstawień tego boga: żmija, wilki, kruki, jelenia, czarnego konia, gryfa.
Twierdzenie, że Słowianie czcili przyrodę i zwierzęta jest tak samo prawdziwe, jak twierdzenie, że Chrześcijanie czczą dwa patyki połączone na krzyż, bądź - ryby. Tak samo, jak za przedstawieniem graficznym krzyża czy ryby mieści się głęboka symbolika religijna, tak samo i ludy przedchrześcijańskie miały symboliczne wyobrażenia swoich wierzeń.
Nie czczono w dosłownym tego słowa znaczeniu roślin, drzew i zwierząt, po prostu niektóre były tylko symbolami.
Stąd na naszych ziemiach tak powszechne przestawienia w herbach: Drzew a Świata, wody, wilków, jeleni (w innych regionach reniferów), gryfa – są to najstarsze archetypy sięgające najgłębszych wierzeń mitologicznych, wspólnych dla mieszkańców całej Europy, związanych z bogiem podziemi.
W mitologii Słowian Wąż Ognisty był wcieleniem ognia, latającym władcą bogactw zwanym także Naletnik i Pienieżny Żmij. Czerwony kolor zawsze związany był z magią i siłą. Czerwień to kolor krwi, żaru i pulsu.
Jego synem był Wąż Ognisty Wilk. W niektórych podaniach narodził się jako człowiek pokryty wilczą sierścią. Posiadał również zdolności przemieniania siebie i swojej drużyny w wilki – wilkołaki, a także w inne zwierzęta lub ptaki. Wystąpił przeciw ojcu i oczywiście pokonał go. Mit ten odzwierciedla pospolity w wierzeniach wzór – syn zabija ojca, bądź młodszy brat – starszego – co symbolizuje zmiany.
Syn smoka przechodzi podwójną inicjację wojownika - wilczą i smoczą. Staje się również mistrzem inicjacji wojowników tworzących jego drużynę. Umiejętność transformacji w zwierzęta posiadają bohaterowie słowiańskich opowieści – któż nie słyszał o wilkołakach?
Łączenie symboli smoka i wilka nie było tylko specyfiką wierzeń słowiańskich. Germański bóg berserków, wielki szaman wojenny Odin (Wodan), miał dwa wilki Geri i Freki. Był on przestawiany jako orzeł, smok lub potwór morski. Te trzy typy stworzeń miały symbolizować trzy krainy kosmiczne - przestworza, ziemię i wodę – jest to typowe dla europejskich mitów.
Smok jako symbol Nagrody Starosty jest trafny, mniej trafny jednak sam wizerunek – trzymając się mitologii tych ziem, powinien być czerwony i żmijowaty.Dodane przez Magdalena dnia luty 23 2011 10:05:03 0 Komentarzy - 1167 Czytań - Drukuj
...Komentarze...
Brak komentarzy.
...Dodaj komentarz...
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
...Oceny...
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
...Logowanie...
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
...Ostatnie Artykuły...
***
( kruczy sen )
( *** )
***
spotkaliśmy się jutro
...Nawigacja...
Strona Główna
Galeria
Artykuły
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Download
FAQ
Kontakt
Szukaj
Wiersze Bazyliszka
Mapy - więcej w linkach
...Na Forum...
Najnowsze Tematy
ŚWIAT MIKRO W MAKRO ...
S-BOX XXL
Święto Kobiet - życz...
Urodziny DORCIK!!! :...
droga
Najciekawsze Tematy
S-BOX XXL [703]
Istota zwana koniem [151]
coś tam coś tam o... [134]
Cisza [68]
Tuz za progiem ;) [34]

Nic nie jest skończone wszystko jest nieskończone

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl